Yıldızname

Yıldızname

yıldızname

Yıldızname, yıldızların hareketlerini gözlemleyip yaklaşık 30 yıllık bir süreci yorumlamaktır. Yani astrolojinin Osmanlılarda kullanılan halidir diyebiliriz. Yıldızname çıkarabilmek için ebced hesabına, gökyüzünün gözlemlenmesine, kişinin doğum tarihi ve doğum saatine ihtiyaç vardır. Ayrıca yıldızname, uzman biri tarafından ve kuralına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

 

Yıldızname; insanların yaşamlarında başlarına gelebilecek olayları, hastalıkları, kazaları bilir. Hastalıklar için çeşitli tedavi biçimleri önerir. Örneğin kişinin adı kişiye yaramamışsa bunu söyler yıldızname. Hassas bir yapısı varsa, o yapıyı güçlendirmek gerektiğini ve güçlendirmek için gerekenleri de söyler.

 

Yıldıznamede yıldızların hareketleri gözlemlenir ve yaklaşık 30 yıllık bir çizelge hazırlanarak yorumlanır. Bir nevi yıldız haritası yoluyla geleceği görmedir ve çizelge hazırlanırken çeşitli hesaplamalar yapılır. Bu hesaplar sadece ebced hesabıyla yapılır.

 

Yıldızname Burçları

 

Yıldızname için hazırlanmış, doğum haritasında kişinin kendi adıyla annesinin adının ebced hesabına göre karşılığı olan sayıların toplanıp 12’ye bölünmesiyle bulunan rakamın ifade ettiği burçtur.

 

Yıldızname Burcunu Bulma

 

Kişinin annesinin adıyla kendi adına karşılık gelen rakamlar aşağıdaki tabloya göre belirlenerek toplanır. Çıkan sonuç 12’ye bölünür. Bulunan sonucun ifade ettiği burç, yıldızname burcunuzdur. Aşağıda ebced hesabına göre, harflere karşılık gelen sayılar verilmiştir:

 

A = 1     E = 5     I = 10    M = 4    R = 8    Ü = 7

B = 2     F = 8     İ = 10    N = 2    S = 0     V = 6

C = 3    G = 8    J = 3     O = 7    Ş = 0     Y = 10

Ç = 3    Ğ = 4    K = 4     Ö = 7    T = 4     Z = 7

D = 4    H = 8    L = 6     P = 2     U = 7

 

Sayıların İfade Ettiği Yıldızname Burçları

 

1- Koç

2- Boğa

3- İkizler

4- Yengeç

5- Aslan

6- Başak

7- Terazi

8- Akrep

9- Yay

10- Oğlak

11- Kova

12- Balık

 

Yıldızname burçları kadın ve erkeğe göre farklı yorumlara sahiptir.